Kategorie
Sale szkoleniowe

Oznaczenie toalet w centrach szkoleniowych i miejscach publicznych

W poszukiwaniach toalety w miejscach publicznych często pomagają nam tabliczki wskazujące kierunek. O ile podążanie za kierunkiem strzałek nie stanowi większego problemu, wiele osób ma problem z rozróżnieniem oznaczeń toalety damskiej od męskiej. Uniwersalne symbole – takie jak ikona kobiety i mężczyzny – zwykle nie budzą wątpliwości. W Polsce popularne są jednak także oznaczenia w formie kółka i trójkąta, które tworzą problemy w rozróżnieniu toalet dla obcokrajowców, choć nieraz też i dla tubylców. Jaka jest etymologia tych oznaczeń toalet?

Kółko i trójkąt – oznaczenie toalet

Najpopularniejsza teoria mówi, że początki oznaczania toalet za pomocą koła i trójkąta sięgają czasów starożytnego Rzymu. W miejscach publicznych, takich jak rynki czy łaźnie, często znajdowały się oddzielne pomieszczenia dla mężczyzn i kobiet. Aby wskazać, która jest która, używano symboli – koła dla kobiet i trójkąta dla mężczyzn.

Ten podział przetrwał do dziś – koło kojarzone jest z krągłościami kobiety, a odwrócony trójkąt z szerokimi ramionami i ostrzejszymi rysami mężczyzny.

Oznaczenia toalety damskiej

A więc dla podsumowania: toaleta damska i oznaczenie wc dla kobiet mogą być wyrażone hasłem, piktogramów przedstawiających damską sylwetkę lub kółkiem.

Oznaczenia toalet męskich

Z kolei na oznaczenie toalety męskiej wybiera się męską sylwetkę, hasło lub symbol trójkąta.

Znaczki na drzwiach toalety publicznej

W niektórych przypadkach, np. w restauracjach, na dworcach lub szkołach, symbole na drzwiach toalet są uzupełniane o dodatkowe informacje w postaci znaczników. W takich miejscach nierzadko można zobaczyć znak ze strzałką i napisem „Panie” lub „Panowie”. Ma to na celu zapewnienie, że osoby, które nie znają symboli, trafią w odpowiednie miejsce.

Jak więc widać, oznaczenie toalety, choć mogłoby się wydawać prozaiczne, jest dość istotną sprawą. Odpowiednie i czytelne oznaczenia toalet a także wskazanie kierunku za pomocą tabliczek informacyjnych zapewni komfort użytkownikom. Ponadto zmniejszy się ilość zapytań o toaletę do obsługi budynku czy na recepcji, co z pewnością ułatwi pracę miejscowym pracownikom.

Oznaczenia toalet – instalacja

W miejscach użyteczności publicznej, w szczególności w lokalach wynajmowanych, pomieszczenia mogą zmieniać swoje przeznaczenie. Z tego względu oznaczenia toalet na folii samoprzylepnej są najbardziej elastyczne – można je dowolnie umieszczać i zdejmować nie niszcząc powierzchni do której są mocowane.

Kup oznaczenie toalety damskiej i męskiej

Jeśli szukasz znaków kierunkowych dla swojej firmy lub instytucji, upewnij się, że kupisz takie, które będą jasne i zrozumiałe dla wszystkich. W sklepie StojakiPlastikowe.pl zakupisz intuicyjne oznaczenia toalet damskiej i męskiej, jak i koedukacyjnej.

Ponadto, w renbis.pl zakupisz także tabliczki informacyjne wspierające oznakowanie toalet i kierujące użytkowników do odpowiedniego miejsca. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stwórz funkcjonalną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń.