Kategorie
Kurs na wózek widłowy

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Wózki widłowe są obecnie jednym z najpopularniejszych środków transportu wewnętrznego i stanowią podstawowe wyposażenie niemalże każdego magazynu. Najczęściej wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, gdzie znajdują szerokie zastosowanie.

Wózki widłowe – co należy wiedzieć?

Rozważając zakup tego typu maszyny warto mieć świadomość tego, że dostępna jest ona w kilku wersjach, dostosowanych do wykonywania różnych zadań. Zaznajamiając się z poszczególnymi rodzajami wózków mogą Państwo wybrać urządzenie mające odpowiednią konstrukcję, sposób zasilania czy też ładowność, która sprawdzi się w konkretnym miejscu pracy.

Rodzaje wózków widłowych – wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe

Jednym z rodzajów wózków widłowych, są wózki jezdniowe podnośnikowe. Zostały one zaprojektowane z myślą o odciążeniu pracowników i wspomaganiu ich w podnoszeniu ładunków na określoną wysokość, a także w ich transporcie oraz zdejmowaniu towarów z wyższych części magazynu. Stosuje się w nich napęd spalinowy lub elektryczny. Pośród tego typu wózków wyróżnia się również wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe, których działanie opiera się na równoważeniu wagi ładunku i wagi wózka, podczas podnoszenia towaru.

Rodzaje wózków widłowych – wózki widłowe paletowe

Kolejnym rodzajem wózków, są wózki widłowe paletowe. To najprostsza wersja tego typu maszyn, która w niektórych przypadkach nie wykorzystuje nawet napędu mechanicznego. Przy ich pomocy można transportować ładunki i podnosić na kilkanaście centymetrów w górę. Nie są one zatem w pełni funkcjonalne, ale za ich zakupem przemawia niska cena. W niektórych sektorach sprawdzają się bardzo dobrze i nie ma konieczności inwestowania w coś droższego. Jeśli chcą Państwo zakupić wózek o nieco wyższej wydajności, to obecnie produkowane są również wózki widłowe paletowe z napędem elektrycznym, które pozwalają na poruszanie się z niewielką prędkością.

Rodzaje wózków widłowych – wózki widłowe terenowe

Mogą Państwo zainwestować również w wózki widłowe terenowe. Są one wykorzystywane w trudnych, a niekiedy nawet ekstremalnych warunkach. Są niezawodne, mają bardzo duży udźwig i można przy ich pomocy wykonywać pracę na grząskim terenie, w pyle i pośród innych nieczystości. Najczęściej używa się ich do usuwania gruzu z placu budowy lub transportu towaru do tartaku. Maszyny te mają opony o bardzo dobrej przyczepności i napęd na dwie osie, dlatego można poruszać się nimi nawet po wyboistym terenie. Jak widać wózek widłowy może sprawdzić się w wielu miejscach, nie tylko w zamkniętych halach oraz magazynach.

Który z rodzajów wózków widłowych warto wybrać?

Na to pytanie w gruncie rzeczy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przed zakupem warto zweryfikować, jakie prace mają być wykonywane przy użyciu tej maszyny. Można zapytać o zdanie pracowników, którzy najlepiej zdają sobie sprawę z tego, jakie są potrzeby w tym zakresie. To pozwoli Państwu na wybranie urządzenia o odpowiedniej konstrukcji, mocy oraz napędzie. Warto przy tym kierować się przede wszystkim wydajnością maszyny, a nie jej ceną.

Oczywiście aby móc obsługiwać wózki widłowe, należy najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia na wózki widłowe. Dowiedz się więcej >>