Kategorie
BHP

Praca na wysokościach – możliwe formy zabezpieczenia indywidualnego

Upadki ze sporej wysokości ze skutkiem śmiertelnym, ciągle pozostają smutną rzeczywistością w naszej branży budowlanej. Żeby im zapobiegać, dostępnych jest wiele typów zabezpieczenia indywidualnego, które co prawda nie eliminują zapotrzebowania po prostu na zdrowy rozsądek, niemniej jednak zdecydowanie przyczyniają się do minimalizowania ryzyka upadku z wysokości.

Praca na wysokościach – odpowiednie przygotowanie pracownika

Zanim powierzy się swojemu pracownikowi wykonywanie zadań na dużej wysokości, należy samemu zapoznać się z właściwymi przepisami w tym temacie. Możliwość prowadzenia prac na wysokościach, regulowana jest chociażby przez rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej i Zdrowia z dn. 30 maja 1996 roku i mogą je wykonywać tylko te osoby, które spełniają wybrane warunki. Poza tym, w wypadku prac na wysokości powyżej 2 metrów, w której wymogiem są środki indywidualnej ochrony, pracownicy winni wykonywać powierzone im prace minimum w dwie osoby.

Osoba zatrudniona powinna zostać zapoznana z zawodowym ryzykiem, protokołem bezpieczeństwa, przepisami BHP, jak i kolejnością wykonywania powierzanych jej zadań. Trzeba także poddać właściwej analizie związane ze stanowiskiem zagrożenia, sprawdzić techniczny stan i stabilność wysokościowej konstrukcji, poddać ocenie ryzyko i uwzględnić predyspozycje pracowników. Wtedy okazać się może, iż niezbędne będzie wyposażenie zatrudnionych osób w środki indywidualnej ochrony takie, jak:

  • uprząż do prac na wysokościach,
  • amortyzatory posiadające linkę bezpieczeństwa,
  • szelki bezpieczeństwa,
  • obuwie ochronne,
  • kaski ochronne.

Zabezpieczenia indywidualne

Na rynku znaleźć można bardzo rozbudowany przekrój sprzętów do prac prowadzonych na wysokościach. Podstawowy to przypięty do głowy kask, gdyż chroni on nas przed wszelkimi spadającymi niespodziankami oraz uderzeniami, które mogą przesądzić o zachwianiu naszej równowagi. Następnym winno być solidnie wykonane obuwie z odpowiednią przyczepnością, które umożliwi nam pewniejsze poruszanie się na wysokości. Nie można także zapominać o rękawiczkach mających gumowe paliczki, które będą stanowiły kolejny typ zabezpieczenia. Celem zyskania pewności, iż pozostaniemy na wysokości, na której mamy pracować, konieczna będzie linka bezpieczeństwa posiadająca amortyzator, którą przyczepić można do pasa. Zapewnia ona ochronę podstawową i wspomaga nas podczas wdrapywania się z powrotem w bezpieczne miejsce, jeżeli się potkniemy.

Do prac bezpośrednio poza balustradami i rusztowaniami konieczny będzie profesjonalny, zabezpieczający nas sprzęt, który składa się z uprzęży, szelek oraz lin zawierających zaczepy. Obecnie są to łatwe i bardzo wygodne do założenia i zdejmowania akcesoria, które są w stanie zapewnić właściwe rozkładanie ciężaru oraz mocne zaczepienie. Klamra znajdująca się na końcu liny, musi zostać zatknięta na solidnej części konstrukcji – w wypadku ewentualnego omsknięcia będzie ona dla nas stanowiła ostatnią deskę ratunku. W ofercie znajduje się wiele różnych zacisków, włącznie z samohamującymi oraz samozaciskowymi, niemniej jednak raczej będzie to sprzęt dla osób prowadzących prace na dużych wysokościach bez zabezpieczenia. Dla nich przeznaczone są także specjalistyczne zestawy do utrzymywania się na pionowych oraz wysokich powierzchniach. Drzewołazy oraz słupołazy umożliwią nam wielogodzinne pozostanie w tej samej pozycji, zaś umieszczone na nogach raki pozwalają na wdrapywanie się niemalże w każde miejsce.