Kategorie
Kurs na wózek widłowy

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe cieszą się obecnie wyjątkowo dużą popularnością. Uprawnienia na ich prowadzenie otwierają przed pracownikiem szereg możliwości, które w innym wypadku być może byłyby dla niego niedostępne. Jakie są zalety posiadania uprawnień na wózki widłowe? Jak wygląda kurs i ile kosztuje uczestnictwo? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Uprawnienia na wózki widłowe – dlaczego warto?

Przede wszystkim certyfikowani operatorzy wózków widłowych zarabiają znacznie więcej od niewykwalifikowanych pracowników. Jeśli interesuje Cię praca w branży magazynowej lub pokrewnej, w której konieczna jest obsługa wózka widłowego, musisz posiadać odpowiedni certyfikat, który potwierdzi Twoje umiejętności. Choć prowadzenie wózka widłowego może wydawać się proste, jest to pojazd o dużych rozmiarach. Niewyszkolony operator wózka stwarza zagrożenie porównywalne do kierowcy, który porusza się po drodze bez uprawnień. Aby zminimalizować ryzyko podczas pracy na terenach prywatnych i publicznych, wymaga się odpowiedniego przeszkolenia i umiejętności w tym zakresie.

Certyfikowani operatorzy wózków widłowych wiedzą, w jaki sposób ostrożnie ładować i rozładowywać pojazd. Potrafią także obsługiwać sprzęt oraz prawidłowo manewrować wózkiem. Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników, ponieważ przekłada się to na większe bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka wypadków w pracy. Przejście odpowiedniego kursu na wózek zwiększa zatem Twoje szanse na zdobycie dobrej pracy. Jeśli dodatkowo wiesz, jak prawidłowo konserwować pojazd, Twoja wartość jako pracownika zwiększa się jeszcze bardziej.

Jak przebiega kurs na wózki widłowe?

Kto może zostać operatorem wóżka widłowego? Każdy, kto:

  • ukończył 18 lat;
  • nie wykazuje żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kursu.

Cechy, jakich wymaga się od operatora wózka, to przede wszystkim refleks i spostrzegawczość. Pomocna może okazać się również wysoka odporność na stresujące sytuacje. Samo szkolenie – podobnie, jak w przypadku kursu na prawo jazdy – dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza nich obejmuje przepisy BHP, budowę wózków widłowych i wszelkie kwestie techniczne. W skrócie, jest to wiedza, której będziesz potrzebował na co dzień.

Część praktyczna dotyczy już samej obsługi wózka widłowego. Jej najważniejszą częścią jest program ćwiczeniowy, który pozwoli Ci nabyć podstawowych nawyków i umiejętności związanych z prowadzeniem tego typu pojazdu.

Koszt kursu na wózek widłowy waha się najczęściej od 500 do 1000 zł, w zależności od rodzaju uprawnień.

Zdobądź uprawnienia na wózek widłowy – https://kursnawozekwidlowy.pl/

Egzamin – ostatnia prosta do uprawnień na wózek

Samo uczęszczanie na kurs nie wystarczy do tego, by zdobyć uprawnienia na wózek widłowy. Decyduje o tym dopiero egzamin, który przeprowadza Komisja Urzędu Dozoru Technicznego. Obejmuje on wszystko to, czego nauczyłeś się podczas szkolenia. Będziesz musiał wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktycznymi umiejętnościami prowadzenia pojazdu. Jeśli wynik egzaminu okaże się pozytywny, otrzymujesz odpowiedni certyfikat i możesz zaczynać poszukiwania pracy!